День в історії 19 березня 1702 р. Помер Вільгельм III Оранський (Willem Hendrik, Prins van Oranje)

День в історії

19 березня 1702 р.

Помер Вільгельм III Оранський

(Willem Hendrik, Prins van Oranje)

William_III_of_Orange_after_Lely_1677.jpg


Голландський принц, що створив англійську конституційну монархію – саме так для більшості з нас відомий Вільгельм III Оранський, що правив Англією, Ірландією та Шотландією у 1689-1702 рр. Проте не лише цим фактом увійшов в історію цей аристократ і монарх, а й формуванням королівської пропаганди протестантського напряму, возвеличенням Славної Революції 1688-1689 рр. у біблійному сенсі. Взагалі Вільгельм разом з своєю дружиною Марією стали уособленням завершення кровопролитної громадянської війни, яка змінила політичний клімат всередині країни, її зовнішню політику та економіку.

Віллем ван Оран’є-Нассау народився 4 листопада 1650 р. в родині штатгальтера Республіки Об’єднаних провінцій Вільгельма II Оранського та англійки Марії Стюарт. За 8 днів до народження малюка помер його батько, а так як титул штатгальтера (намісника) Нідерландів не передавався у спадок,  опікунами майбутнього монарха стали бабуся Амалія Сольмс-Браунфельська та курфюст Бранденбурга Фрідріх Вільгельм. І назвали дитину саме Вільгельмом через те, що на цьому наполягла бабуся по татовій лінії.  

Jan_davids_de_heem-fleurs_avec_portrait_guillaume_III_d'Orange.jpg

Виховувався Вільгельм у кальвіністському дусі та не без англійських впливів. У 1659-1666 рр. навчався в Лейденському університеті. За освіту Вільгельма відповідав головний законодавчий орган держави – Штати Голландії. Варто нагадати, що його мати була донькою страченого 1649 р. англійського короля Чарльза I та сестрою Чарльза II та Джеймса II – попередників Вільгельма на престолі Англії. У 1660 р. відбулася реставрація Стюартів, Чарльз II повернувся до Лондона і розпочалося з новою силою англо-голландське протистояння.

На середину XVII ст. Англія та Нідерланди були основними військово-морськими потугами та конкурентами по торгівлі разом з колоніальними загарбаннями в Америці. Голландська політика тоді будувалася навколо придворних інтриг оранжистів та республіканців – вкупі з міжнародними питаннями, які й визначали вектор розвитку юного аристократа. Згодом основним вихованцем Вільгельма стає великий пенсіонарій провінції Голландія Ян де Вітт, а про-англійські радники зникають. На той час для прихильників Оранської династії було достатньо важливо, щоб Вільгельм став штатгальтером однієї з провінцій. Перепоною цьому були як місцеві штати так і Штати Голландії.

Вплинути на ситуації міг дядько Вільгельма Чарльз II – людина достатньо життєлюбна, не без випивки та коханок. Цікаво, що Чарльз був одночасно ворогом і родичем для потенційного намісника Нідерландів. Але англійський король ніяк не прагнув допомогти Вільгельму здобути владу в себе вдома.

В той же самий час про-французьки налаштований Ян де Вітт прагнув всіляко обмежити вплив оранжистів на політику в Нідерландах. Втім, це не завадило Вільгельму невдовзі перед повноліттям, а саме 19 вересня 1668 р. стати “Першим серед рівних” у провінції Зеландія, де відповідне рішення прийняли місцеві Штати.  

Не варто забувати, що Вільгельма сформувало, як би зараз сказали “мультикультурне” середовище Нідерландів, де проживали гнані за політичними чи релігійними вподобаннями – євреї з Іберійського півострова та протестанти з усієї Європи. Взагалі саме голландський ранньомодерний досвід показує толерування інших цінностей, не жертвуючи власними. Таке важко було собі уявити в тогочасній Англії, де тривали репресії проти релігійних дисидентів, що плили за океан у пошуках кращої долі, колонізуючи Америку чи Кариби.

У 1672 р., який увійшов в історію як “Катастрофічний рік” Вільгельм нарешті стає намісником та капітан-генералом Нідерландів (офіційний титул штатгальтер Голландії, Зеландії, Утрехту, Гельдерланду та Оверейселя). І тепер йому треба було вистояти в протистоянні з Францією, якою тоді правив “король-сонце” Людовік XIV та Англією Чарльза II. Ускладнювало ситуацію те, що обидва вороги Нідерландів об’єдналися між собою в Голландській війні 1672-1678 рр., до того підписавши Дуврський договір, який ділив країну між Парижем та Лондоном.   

Коли Лорд Арлінгтон відвідав Вільгельма 5 липня 1672 р. в його резиденції в Нойвербруці з пропозицією капітуляції перед Чарльзом II, Вільгельм міг стати суверенним принцем Голландії. Коли такий розвиток подій не був бажаним для новообраного штатгальтера, той відповів посланцю англійського короля, що погрожував знищенням Республіки Нідерландів  відомою фразою: “Є лише один шлях уникнути цього: померти, захищаючи це в останній траншеї”.

Тільки-но Вільгельм Оранський став головним політиком та військовим Нідерландів, як його колишні вихованці зникли з політичної арени: у Гаазі 20 серпня 1672 р. оранжисти розтерзали Яна та Корнеліса де Віттів. Хоча потім Вільгельм спростовував свою участь в організації цих подій, згодом деякі особи, наприклад Ян Ківіт, Ян ван Банхем та Хендрік Верхоєв отримали статки з політичними посадами.  

Willem_II_prince_of_Orange_and_Maria_Stuart.jpg

Війна війною, але треба було Вільгельму облаштовувати й особисте життя. У листопаді 1677 р. він одружується на 15-річній доньці герцога Йоркського, майбутнього Джеймса II, Марії. Незважаючи на те, що Стюарти негативно ставилися до постаті Вільгельма, для останнього весілля з Марією давало можливість впливати на політику Лондона, зменшивши там про-французьку складову. Але шлюб Марії та Вільгельма не був достатньо щасливим через те, що в неї часто були викидні, і вона не могла мати таким чином дітей. Це робило її дуже засмученою та пригніченою.

Коли у 1685 р. батько Марії стає королем Англії Джеймсом II, посилюється вплив католицизму на суспільно-політичне життя. Самому королю історія відвела роль останнього монарха-католика на англійському престолі. У Вільгельма визріває план збройного нападу на Англію, щоб захопити владу.

30 червня 1688 р. “Вічна Сімка” (група з семи англійських аристократів) надіслала офіційне запрошення Вільгельму. У вересні вже стало зрозуміло публічно, що штатгальтер Нідерландів здійснить напад. Це сталося на день Гая Фокса 5 листопада 1688 р.: 250 військових суден та 60 рибальських човнів, що перевезли 35 тис. військових, серед яких було 4 тис. кавалерії та 11 тис. піхоти висадилися в Бріксгемі в південно-західній Англії.

Відразу більшість впливових аристократів виявили підтримку голландському нападнику – серед них був і Джон Черчилль, герцог Мальборо, майбутній герой Війни за іспанську спадщину. Сам Джеймс II спочатку спробував чинити опір, проте стало зрозуміло, що це марно і з другої спроби йому вдалося втекти до Франції.

На початку 1689 р. скликається англійський парламент, який мав вирішити подальшу долю вакантного трону. Найбільш ймовірним головним претендентом на престол була Марія, дружина Вільгельма, проте сам принц прагнув стати самостійним володарем. Зрештою, було прийнято рішення про подвійне правління Марії та Вільгельма, який було короновано в Вестмінстерському абатстві 11 квітня 1689 р. як монархів Англії. А монархами Шотландії вони стали місяцем пізніше.

Прихід до влади Вільгельма III та Марії II завершився підписанням мабуть найбільш важливого документу в англійській історії – Біллю про права. Цим документом суттєво обмежувалися прерогативи монарха, який вже не міг призначати податки без згоди парламенту, накладати вето на закони, прийняті парламентом, карати депутатів за слова, висловлені під час дебатів і т.д. Звісно, Вільгельму не подобалися такі суттєві зменшення монаршої влади, проте він вирішив не йти на конфлікт і прийняв ці умови. У такий спосіб вперше в світовій практиці було встановлено новий тип влади – конституційну монархію.

King_William_III_of_England,_(1650-1702)_(lighter).jpg

Але далеко не всі тоді прийняли Вільгельма як повноправного володаря Англії, Шотландії та Ірландії. В Шотландії сильним був рух якобітів, які виступали за відновлення влади Джеймса та його спадкоємців. Вільгельм досить жорстоко придушив виступи в Шотландії (повстання якобітів 1689-1692 рр.) та Ірландії (війна Вільгельма 1689-1691 рр.). Варто нагадати про сумнозвісну Різню в Глінко, яка сталася 13 лютого 1692 р., де було вбито 38 представників клану Макдональдів, а їхнє село було спалене. Це знищило і до того неідеальну репутацію Вільгельма, який щоправда організував розслідування цієї трагедії, зважаючи на суспільний резонанс. 

Зрештою, правління Вільгельма та Марії (Марія померла в 1694 р., і її змінила сестра Анна що одноосібно правитиме у 1702-1714 рр.), важливе розквітом науки та культури. Це Джонатан Свіфт та Ісаак Ньютон, в першу чергу. У 1701 р. було прийнято Акт про престолонаслідування, згідно якого заборонялося посідати трон католикам. Але загалом Вільгельм цікавий своїми парадоксами – саме завдяки ньому завершився Золотий вік Нідерландів, а в Великій Британії, що утворилася Унією 1707 р. встановилася влада Ганноверівської династії.

Помер Вільгельм III Оранський 19 березня 1702 р. від пневмонії, до того впавши з коня відібраного в одного якобіта. Кінь зачепився за кротячу нору, і це падіння за висловом Вінстона Черчилля “відкрило двері для ворогів, що переховувалися”.

Вільгельма шанують протестанти, проте ненавидять католики. День перемоги битви при Бойні, 12 липня 1690 р., коли було розгромлено сили Джеймса в Ірландії, супроводжується понині парадами в Ліверпулі, Північній Ірландії та Канаді. Його титулом Нассау було названо столицю Багамських островів.  

Список використаної літератури:

1. A Companion to Stuart Britain. [Ed. by B. Coward]. Blackwell Publishing, 2003.

2. Claydon T. William III and the Godly Revolution. Cambridge University Press, 1996.

3. Keates J. William III & Mary II: Partners in Revolution. Penguin UK, 2016.

4. Redefining William III: the impact of the King-Stadholder in international context. [Ed. by E. Mijers, D. Onnekink]. Ashgate, 2007.

5. Troost W. William III the Stadholder-king: a political biography. Translated by J.C. Grayson. Routledge, 2016.

Єгор Брайлян


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s