Юстиніан II Рінотмет (Ιουστινιανός Β’ Ρινότμητος) (685-695, 705-711)

Юстиніан II Рінотмет

(Ιουστινιανός Β’ Ρινότμητος)

(685-695, 705-711)

81206189_564366280809886_7287716347692187648_o.jpg


Звали героя нашого сьогоднішнього матеріалу Юстиніаном, і був він імператором Східної Римської імперії. Очолити державу ромеїв йому довелось рано, в 16 років. Правити Юстиніан ІІ почав дуже енергійно. Так, успішно повоювавши із Омейядами у Вірменії, імператор зміг збільшити розмір данини, що виплачувалась халіфом Абдул-Маліком, а також частково відновити імперський контроль над Кіпром.

Розібравшись із проблемами на Сході, Юстиніан II звернув увагу на Балкани, на той час вже заселені слов’янськими племенами. зігнавши з Македонії болгар, Юстиніан пробився до Фессалонік, другого за значенням міста Візантії. Переможені слов’яни були переселені в Анатолію.

Підбадьорений успіхами, Юстиніан II продовжив війну з Омейядами. Спочатку ромеям вдалося завдати поразок арабським військам, однак потім трапилося непередбачене: вождь слов’янських союзників по імені Небул спокусився на арабське золото, і перейшов на бік супротивника, прихопивши із собою 20 тис. воїнів. Результатом цих подій стала поразка візантійського війська в битві при Себастополісі в 693 р.

Юстиніану довелось відступати з Малої Азії. Вірменія була повністю втраченою. Імператор був настільки засмучений поразкою, що повернувшись у столицю, наказав перебити навіть тих слов’ян, що залишилися йому вірні, включно із жінками та дітьми.

Займався імператор і наведенням власних порядків в володіннях. Наприклад, в 692 р. Юстиніан скликав церковний собор, який увійшов в історію як Трульський. Не зупиняючись особливо на його суті, варто відзначити, що на ньому були прийняті постанови, направлені проти Папи Римського. Зрештою, римський понтифік Сергій І оголосив, що швидше помре, ніж стане підписувати постанови Трульського собору. Імператора упертість Папи вкрай розлютила, і Юстиніан віддав наказ про арешт вже самого понтифіка. Однак тут імператора чекав ще один неприємний сюрприз – у Римі та Равенні було створене ополчення для захисту Папи.

Юстиніан II мав буйну вдачу, характерною для нього була відсутність уміння підбирати собі соратників. Дійшло до того, що станом на 695 р. імператор встиг налаштувати проти себе чи не виключно усіх. Аристократію Юстиніан дістав спробами захистити селян (основу для імперської армії) від захоплення їх землі цією ж аристократією; інші категорії населення – поборами, які здійснювалися двома радниками імператора, Феодотієм та Стефаном. Крім того, обидва радники були вельми сумнівними особами. Феодот, за повідомленням хроніста Феофана Сповідника, “…вимагаючи звітів, податків і поборів, вішав на мотузках та підкурював соломою людей знаменитих, не тільки посадових, а й міських жителів…”. Стефан же з люті якось висік різками мати імператора, Анастасію.

Зрештою, заколот проти Юстиніана ІІ почався 30 серпня 695 р. Того дня, вставши очевидно не з тієї ноги, Юстиніан наказав Стефану заарештувати патріарха Константинопольського Каллініка, та провести каральну операцію у власній же столиці. Паралельно, в місті перебувала людина на ім’я Леонтій – стратиг провінції Еллада, що звільнив усіх в’язнів у місті. Надалі, заручившись підтримкою патріарха Константинополя, повсталі схопили Юстиніана і притягли на Іподром, де йому відрізали ніс і частину язика. Імператорських радників, Стефана і Феодота, тягали по місту прив’язаними до їхніх ніг мотузками, після чого спалили заживо на одній з площ. Після екзекуції, Леонтія коронували, а Юстиніана відправили доживати свої дні в Херсонес, вважаючи, що з такими каліцтвами Рінотмет (буквально “безносий”) ніколи не повернеться.

Як же вони помилялись! У 705 р. Юстиніан, заручившись підтримкою болгар, повернув собі трон і жорстоко розправився не тільки з учасниками змови, але і з тими, хто, на його думку, “недостатньо захищав його честь і гідність від зазіхань” Леонтія і компанії. Друге правління василевса триватиме ще 6 років. Зрештою, в 711 р. імператор раптово згадає свої пригоди в Херсонесі і відправить туди каральну команду, щоб нагадати жителям міста, як ті знущалися над ним у засланні. Проте, військо повернуло назад в Константинополь, проголосивши імператором одного з жителів Херсонеса, Філіппіка Вардана.

Захищати Юстиніана Рінотмета ніхто не став. Навіть болгари махнули на імператора рукою. Його смерть ознаменувала собою кінець династії Іраклідів, на час правління якої Візантія зазнала колосальних змін як в плані кордонів, так і в плані внутрішнього устрою.

Володимир Лагодич


Список літератури:

1. Успенский Ф. И. История Византийской империи, VI – IX вв. М.: Мысль, 1996. [Електронний режим доступу]: http://www.sedmitza.ru/lib/text/442721/?fbclid=IwAR23Oh95VHWK0OK7honPIw-MduGXMMPtE3-XGfPSrAquW9E4MVL0JZk50S0

2. Васильев А. А. История Византийской империи. Том 1 [Електронний режим доступу]: http://www.hrono.ru/libris/lib_we/vaa142.html?fbclid=IwAR299PzlNLsh1mXvVecUXtEadVHYELfFnJXakh_O9s-IhNTVy4H4D3kkZvI#vaa142para07

3. Летопись от Диоклетиана до царей Михаила, и сына его, Феофилакта [Електронний режим доступу]: https://www.history.vuzlib.su/book_o054_page_4.html?fbclid=IwAR35BB_sv7rcPnu6YHzIcnGOnME7so6dmLm9qbqlsV7l-UXXV-eN-LlSRLY


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s