22 листопада 1963 р. Вбивство Джона Ф. Кеннеді

День в історії

22 листопада 1963 р.

Вбивство Джона Ф. Кеннеді

fg.jpg

 


Якщо ознайомитись з біографією Джона Кеннеді, стає очевидним – дитина банкіра не могла обрати кращої дороги. Зрештою, Джона Фітцжеральда назвали на честь діда, який ще в ХІХ ст. був мером Бостону. Вплинув на його подальшу популярність  і життєвий шлях.

Народившись в травні 1917 р., Джон був фізично слабкою дитиною, яка не збиралась миритись із скарлатиною. Разом з тим, в школі він отримав репутацію неорганізованого учня – а навчатись було непросто, поєднуючи із бейсболом та легкою атлетикою. Схожа ситуація повторилась і у вищих школах – пройшовши курси в Лондонській школі економіки та Прінстонському університеті, Кеннеді не закінчив навчання в жодному закладі. В 1935 р. дає про себе знати здоров’я – лікарі діагностували лейкемію, однак вони помилились. Цей досвід став для Джона Кеннеді важливим – наступного року він поступає в Гарвард, де знайомиться з майбутнім Папою Римським Пієм ХІІ.

76909614_2732690140122764_6894820990086283264_n.png

Тема випускної роботи Кеннеді була сформована вже у вересні 1939 р. – «Політика вмиротворення в Мюнхені». На основі цього він вже пізніше озвучить:  «Демократія повинна бути сильною і боєздатною, щоб винести труднощі довгої та напруженої боротьби з  комуністичним світом».

Думки про подальше вивчення права у Єльському університеті перервав вступ США у Світову війну. Характерно, що Джон Фітцжеральд, попри відсутність повноцінної мобілізації в країні, записався добровольцем. Спочатку, в бойові частини його не допустили – комісія в грудні 1941 р. вказала молодику на хвороби. Дещо пізніше він використає авторитет батька, аби досягти свого. Мотивацію майбутнього офіцера описав А. Брінклі:

«…він знав, що біографія бойового офіцера допоможе йому в просуванні по кар’єрних сходах, яку б професію він не вибрав. До того ж життєві принципи його сім’ї, яка виховала двох дітей дусі суперництва, не дозволяли йому навіть думати про те, що під час війни можна відсидітися десь в тилу».

77026492_448887812497673_5714964946702303232_n.png

З весни 1943 р. Джон Кеннеді служить на Тихоокеанському ТВД, як командир торпедного катера в званні лейтенанта. В серпні того ж року його катер таранить японський есмінець. Більша частина американського екіпажу рятується – як завдяки діям командира, так і допомозі з боку сусідніх патрулів. До переводу в запас у березні 1945 р., Джон Кеннеді – учасник бойових дій, офіцер, що не кинув на призволяще товаришів по зброї. В його нагородному листі є влучна характеристика, зроблена адміралом А. Хелсі:

«Його лідерські якості допомогли врятувати кілька людських життів відповідно до  традицій морської служби Сполучених Штатів».

В подальшому, це лише посприяє подальшій політичній діяльності – тепер на Джона покладали сподівання, вже як на старшого сина в сім’ї (перший же син, Джозеф, помер у 1944 р.). З 1947 р. він представляє округу Бостон у Конгресі, вже у 1953 р. – сам стає конгресменом від Демократичної партії, не бере участь в Комісії по розгляду руху «маккартизму» (щоправда, роль тут відіграв сімейний фактор – брат Джона працював на Д. Маккарті). Того ж року він одружується на Жаклін Бувьє.

В 1961 р. Джон Кеннеді виграє президентські вибори – варто сказати, що це були перші вибори, під час яких телебаченням транслювались дебати опонентів – власне «ірландського нувориша» та Р. Ніксона. Опозиціонери Кеннеді вказували на те, що основну роль у перемозі зіграло те, що Джон «еффектно виглядав на телеекранах». Справді, демократи приділили немалу роль пропаганді – промову на інавгурації Джона Фітцжеральда закінчувалась словами «Думайте не про те, що може дати вам країна, а про те, що ви можете дати їй».

76642472_2568895923201270_4634606321855889408_n.png

Сам президент втілював гасло – виділяючи всю зарплату на благодійність, зменшивши безробіття по актах 1961-1963 рр., прийнявши Наказ №1110, що потягло суперечності із Федеральним резервом країни. Випробування прийшлись і на зовнішньополітичний курс – питання Куби (яке стояло ще з часу адміністрації Д. Ейзенхауера), суперництво із СРСР, що втілилось у Берлінській кризі 1961 р., подіях на Кубі наступного року, а також космічною гонкою – саме з цього часу бере початок програма «Аполлон». Також, на час президенства Кеннеді почалась підготовка до створення ОБСЄ.

1.jpg

Однак, наступні президентські вибори мали відбутись 1964 р. Джон з цього приводу розгорнув підготовчу кампанію – її складовою була і поїздка в Даллас 22 листопада 1963 р. Результат цієї акції був трагічний – по лімузині президента відкрили вогонь. Подальше видовище було жахливим: шматок черепа президента пострілом відкинуло на капот, його дружина  метнулася збирати те, що секунди тому було усміхненою головою чоловіка. Поранений президент помер через 35 хвилин, не приходячи до тями.

Надалі, події в Далласі (та смерть вбивці Кеннеді, Л. Освальда) стануть предметом спекуляцій. У вбивстві Джона Фітцжеральда звинуватять ФБР, Федеральний резерв США – спірною видавалась офіційна версія подій, а слідству приписували «незацікавленість у розкритті».  Проблемність даної теми, а також висвітлення заслуговує не меншої уваги, ніж особа вбитого – взяти б фільм О. Стоуна «Постріли в Далласі», або роман С. Кінга «11.22.63».

22_november_1963.jpg

Підводячи підсумки, варто сказати, що Джон Кеннеді був представником покоління, яке люблять оспівувати – сильних, мужніх, хоробрих. Справжніх янкі. Таких людей не прийнято допускати до політики.

Джерело:

1. Джон Фицджеральд Кеннеди Бринкли Алан [Електронний режим доступу]: https://biography.wikireading.ru/169866?fbclid=IwAR3JLUj7ci9BKEjhABsWB5LruLRXrSj3rm8ANI7HaYFckLS-FIPlFKE_mOM

Володимир Лагодич


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s