Українські монографії, присвячені процесам секуляризації: Короткий огляд

Українські монографії, присвячені процесам секуляризації: Короткий огляд

Ukrainian Monographies on Secularization Processes: an Overview

14.jpg


Навіть часткове розуміння сутності т. з. «Середніх віків», а тим паче т. з. «модерності», а також, звісно, античних витоків, неможливе без всестороннього дослідження феномену секуляризації – як існтитуційної, так і свідомісної. Яскравим прикладом взаємозв’язку обох форм слугують портрети однієї персоналії в двох «іпостасях»:

Гоген.png

Альбрехт фон Бранденбург-Ансбах, Гогенцоллерн

(Albrecht von Brandenburg-Ansbach):

Großmeister до 1525 р. і Herzog von Preußen – після

Якщо за межами України ведуться значні студії – в нас «Духом і Літерою» перекладені та видані деякі праці Чарлза Тейлора («Секулярна доба») та Хосе Казанови («По той бік секуляризації»), то і в нас є низка дослідників, які зробили внесок в дослідження цієї проблематики. З нам відомих потрібно згадати насамперед працю 2016 року «Феномен секуляризації: Наближення до трансцендентного» Уляни Лущ (видавництво «Літопис»), яка містить фундаментальні, підставові відомості про відповідний феномен та збагачена таблицями і схемами, а також колективну монографію 2015 року «Вододіли секуляризації» (О. Білокобильський, В. Левицький, Р. Халіков, І. Козловський, С. Гераськов, В. Гуржи, К. Гуржи, Т. Єрошенко, Д. Каплунов; видавництво «Нілан», видання підготовлене Українським інститутом стратегій глобального розвитку і адаптації (УІСГРА), а також низку публікацій (https://scholar.google.com.ua/citations?user=gd2fWPgAAAAJ&hl=uk) дослідниці Ірини Горохолінської (http://www.religstud.chnu.edu.ua/index.php?page=ua/02personnel&data%5B3666%5D%5Bcaf_pers_id%5D=972&commands%5B3666%5D=item).

Процеси подібні «пентекосталізації» в контексті поєднання її ресурсів прозелітації із етнодемографічною динамікою та тенденціями до певної зміни геополітичної «ваги» провідних потуг світу змушують задуматись над нівеляцією визначального впливу секуляризму як одного з фундаментальних ідеологічних ресурсів та чинників в справі «розчаклування світу».

Звернемо також увагу, що обидві українські монографії, присвячені цій темі, використовують на обкладинках мотив Сходин Іакова. Тобто ця тема викликає в авторів та художників асоціації із функцією медіації між іманентним та трансцендентним, процесами анабасису (аноду) та катабасису (катоду) – сходження вгору або до низу (мистецтвознавиця Людміла Акімова в своєму дискурсі використовувала дихотомічну пару «анод – катод» для позначення «анабасису – катабасису»).

Уляна.png

«Феномен секуляризації: Наближення до трансцендентного»

(видавництво «Літопис», 2016 р.)

Анотація:

«У монографії розглядається доля релігії у сучасному суспільстві.

Покликаючись на найновіші дослідження у новітній філософії, автор пропонує синтетичний погляд на секуляризацію і доводить, що саме християнство створило умови для повноцінного розгортання цього феномену у специфічному середовищі європейської культури. Секуляризація простежується як тривала світоглядна трансформація, що розпочинається ще в Осьовому часі (VIII – II ст. до н. е.) і найповніше здійснюється у філософії Модерну (з XVII ст.). На певному етапі секуляризація хоч і заперечує трансцендентне (Бога), але, врешті, знову наближає людину до нього.

Для науковців, аспірантів, студентів і всіх, хто цікавиться проблемами сучасної філософії та релігії».

оо
«Вододіли секуляризації»
(автори: О. Білокобильський, В. Левицький, Р. Халіков, І. Козловський, С. Гераськов, В. Гуржи, К. Гуржи, Т. Єрошенко, Д. Каплунов; видавництво “Нілан”, видання підготовлено Українським інститутом стратегій глобального розвитку і адаптації, 2015 р.)

Анотація:

 «Ця книга є спробою зрозуміти ті зміни, свідками та учасниками яких ми стали в останні роки. Після десятиліть, а може й століть поступового розчаклування світу, виявилося, що зміст сучасних культурних універсалій, глобальних зіткнень, орієнтирів суспільного розвитку тощо залишається так чи інакше пов’язаним із релігійними смислами. Розбудова дискурсу про секуляризацію, що спирається на послідовну теорію секуляризації та експлікацію релігійного підгрунтя сучасної ситуації, на думку авторів, є чи не єдиним шляхом саморозуміння західної культури. 

Книга адресована фахівцям з філософії, релігієзнавства, соціальної теорії. Сподіваємось, що вона буде цікава усім, чиї інтереси пов’язані з історією культури та гуманітарним її виміром».

Видання зарубіжних праць видавництвом «Дух і Літера»:

50027849_338351190098790_1613111775606079488_n

50309771_395241814557409_3275554115349905408_n

Пропонуємо Вам переглянути зручну для швидкого та ефективного введення в проблематику відеолекцію Уляни Лущ – запис публічної лекції, прочитаної дослідницею в київський «Plato’s Cave»:


Кирило Степанян


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s