Валентин Андросов. Чотири майстри з поезії Збіґнєва Герберта

Валентин Андросов

Чотири майстри з поезії Збіґнєва Герберта

Збіґнєв Герберт. Старовинні Майстри

Чотири Майстри з поезії Збіґнєва Герберта: хто вони?

Збіґнєв Герберт (1924-1998) — польський поет, есеїст і драматург родом зі Львова, найбільше відомий завдяки ліричному образу Пана Коґіто, завдяки якому поет досліджує індивідуальну та колективну свідомість свого часу в протистоянні з тоталітарною машиною комуністичної Польщі. Лірика Герберта насичена алюзіями відсиланнями до європейської культурної спадщини: античної мітології, історії Середньовіччя та Ренесансу, класичних творів мистецтва.

z1538681960a212i

Zbigniew Herbert (1924-1998)

У поезії «Старовинні майстри» (пол. «Dawni Mistrzowie») автор звертається до художників, творчість яких допомагає ліричному героєві подолати внутрішні сумніви та пережити непрості часи. Наприкінці твору згадуються четверо анонімних церковних митців, які, вочевидь, творили протягом XV-XVI століть:

Майстер Збору Манни — найімовірніше, працював у декількох містах Північних Нідерландів (Утрехт, Гарлем, Лейден) протягом 1460-1475 років. Позначення митця походить від картини «Збір манни в пустелі» (1460-і рр.), що нині зберігається у музеї Шартрез міста Дуе, Франція.

◈◈◈

Майстер Вишитих Дерев (пол. Malarz Drzew Haftowanych) — не встановлений;

◈◈◈

Майстер Візитації (пол. Malarz Nawiedzenia) — точно не встановлений, але ймовірно, що це відсилання до Джотто ді Бондоне та його відомого фрескового циклу «Житіє Діви Марії» у каплиці Скровеньї в Падуї, Італія. Візитація — католицьке свято, присвячене зустрічі Діви Марії та Єлизавети, описаній в Євангелії від Луки;

◈◈◈

Майстер Святої Крові — анонімний художник з Південних Нідерландів, відомий за роботами 1510-20-х років, виконаними на замовлення Братства Святої Крові в Брюгге, сучасна Бельгія.


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s