Кирило Степанян. Стільникове склепіння: Мукарни (مقرنص) в ісламській архітектурі

Кирило Степанян

Стільникове склепіння:

Мукарни (مقرنص) в ісламській архітектурі

Матеріал на ресурсі «pro stranstvo» (https://is.gd/KYUB49) за покликанням:

Колажі:

Коментарі:

Джібріль у печері диктував Мухамеду. Може звідси й метафора сталактитів та гротів у мечетях, для глибинного занурення: учасники відчували себе як в Одкровенні.

Liquidambar

Сам для себе відкрив нові грані цього стилю. Сакральним тут є стільник бджоли. Через те, що її як живу істоту передавати в Ісламі не можна, то звертаються до її метафори, соти. Це гніздо праці, це місце спільноти всього колективу із своїми правилами і законами. Тут своя містерія буття, яка оперта на ідеї творення чогось дуже гармонійного і правильного, як форма стільника бджоли. Це спільний світ задіяності всієї природи, аби створити з цього навколишнього напівфабрикату щось дуже цінне і вагоме світу. Для мусульман це стан поклоніння Аллаху, як Творцю. Кожен з них є часткою того вулика, який творить Божий дім на Землі.

Мінерал, сталактит, сталагніт несуть ідею перехідної форми між мислячою органікою і тою, яка твориться на хіміко-біологічний спрощеній основі, де йдуть молекулярні мережеві зв’язки. Камінь не банальний, він несе в собі рух у статиці звичного часу. Тут рух внутрішній, який непідвладний нашим законам біо-ритму. Це рух,який розгортається у форматі сповільненого метафізичного циклу: зародження, розвиток, згасання і повернення до початкового нового руху діалектики колообігу. Тут час немов сказав: призупинися час, настала мить величного роздуму і споглядання, бо це ритм близький до вічності, а там свої виміри існування.

Іван Святій, досліджував мистецтвознавство у Львівській національній академії мистецтв.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s