15 липня 1606 року. Народився Рембрандт Харменс ван Рейн

День в історії

15 липня 1606 року

Народився Рембрандт Харменс ван Рейн

efef.jpg

Рембрандт, Автопортрет 1628 р.


Біографія

1620-ті рр. – навчання у латинській школі при університеті Лейдена, навчання живопису у місцевих майстрів.

з 1623 р. – вчиться живопису в Амстердамі у майстерні П. Ластмана.

1627 р. – відкриває власну художню майстерню в Лейдені.

в 1630 р. – Рембрандт переїздить у Амстердам, де було більше впливових і багатих замовників, зокрема при дворі Фрідріха-Герника Оранського.

1634 р. – одруження із Саскією (ван Ейленбюрх), яка стала моделлю для його численних полотен та театралізованих портретів.  Купує розкішний будинок у Єврейському кварталі Амстердама і наповнює його антикваріатом і творами мистецтва.

sefef.jpg

Амстердам, будинок-музей Рембрандта

1641 р. – народження сина Титуса;

З 1642 р.  для Рембрандта починається період втрат. В той же час веде художній діалог із майстрами італійського бароко, переосмислює чимало релігійних сюжетів, застосовуючи ефекти освітлення, розроблені караваджистами.

Твори того періоду:

«Урок анатомії доктора Тюльпа» 1632 р. музей Мауріцхейс Гаага;

«Пир Валтасара» 1635 р. НГ Лондон

«Автопортрет із Саскією» 1635 р. Дрезденська галерея

«Даная» 1636-1643 рр. Ермітаж Санкт-Петербург

fesefsef.jpg

«Нічна варта» 1642 р. – груповий портрет мушкетерів амстердамського Стрілкового товариства. Це переломний твір у кар’єрі художника, не оцінений замовниками, після якого популярність Рембрандта починає падати. На ринок виходять нові живописці-учні Рембрандта, клієнти потребують деталізованих реалістичних картин, а логіка творчого розвитку веде Рембрандта до сміливих узагальнень, різких контрастів світла й тіні та розмивання несуттєвих деталей…

1650-ті р. – нова муза в житті художника – Хендрік’є Стофффельс. Художник зосереджує увагу на графіці, офортах, випрацьовуючи власну техніку і власний стиль.

1656 р. Рембрандт оголошує себе банкрутом, передаючи перед тим скромне майно синові Титусу.

1657-1658 рр. – розпродаж майна художника (зберігся каталог художніх творів із його колекції). Художник перебрався жити на околицю Амстердама.

1660-ті рр. стають вершиною Рембрандта-портретиста, де весь свій життєвий досвід і глибину спостережень художник виражає у найрізноманітніших образах. Тоді ж він створює серію автопортретів, та звертається до постатей апостолів, дехто з яких  також набуває портретних рис художника.

«Артаксеркс, Аман і Естер» 1660 р.,

«Відречення апостола Петра», 1660 р. Держ. музей Амстердама

«Повернення блудного сина» 1666-1669 рр. не закінчена, Ермітаж

1668 р. – смерть сина Титуса, одна із останніх втрат Рембрандта

1669 р. – 4 жовтня художник покинув цей світ… Могила художника не збереглася.

 Rembrandt Research Project – дослідницький проект, заснований у 1968 р. до  300-ліття від смерті художника, для встановлення авторства у численній живописній і графічній спадщині нідерландського митця. Ця спадщина  обчислювалася тисячами творів, де окрім оригіналів було чимало копій і реплік, виконаних учнями і послідовниками Рембрандта. Останній том каталогу творів Рембрандта “A Corpus of Rembrandt paintings VI” був виданий у 2014 р., де безсумнівному авторству митця зараховано 346 полотен. Таким чином, дуже багато творів у світових музеях втратили марку “автентичності” і з’явилося чимало критиків “Проекту Рембрандт”.

http://www.rembrandtresearchproject.org/


Давид і Урія. Моральна дилема

В масштабному доробку Рембрандта на біблійну тематику є кілька творів, що виражають  багатогранність людської особистості у боротьбі  морально-етичних імперативів. Це полотна, що розкривають образ біблійного царя Давида та найбільш емоційно-насичені моменти із його життя, які  через загострений художником етичний компонент набувають загальнолюдського виміру. Зокрема, за напруженістю стосунків,  морального виклику і протистояння власним слабкостям, з одного боку, і за квінтесенцією малярської манери Рембрандта можна сфокусуватися на полотнах «Давид і Урія» (1665 р. Ермітаж) та «Ветсавія з листом Давида» (1654 р. Лувр).

gngngf

Караваджо «Давид із головою Голіафа», 1627 р.

hgnghn.jpg

 Дж. Берніні. «Давид» , 1623 р.

Образ царя Давида в мистецтві ХVІ-ХVІІ ст. як образ переможця, воїна-тріумфатора, натхненного співця, цілковито переосмислений у різних творах Рембрандта, де Давид постає як людина із сумою усіх її високих і низьких душевних якостей. Давид, наймолодший син Єссея, народжений у Віфлиємі, відомий як переможець, рятівник народу, герой, натхненний автор Псалмів, добрий правитель з ласки Божої.  Але, Рембрандта цікавить цей могутній цар Давид, як  звичайна грішна людина, слабка перед спокусами…

Старозавітна історія розповідає, як, гуляючи по дахах палацу, цар Давид  був вражений вродою прекрасної Ветсавії. Оскільки її чоловік Урія на той час служив в армії царя і перебував далеко на полі бою,  останній скористався своєю владою, викликав жінку до двору і спокусив її. Як свідчить біблійний текст  (2 книга пророка Самуїла 11:1-5), Ветсавія не намагалася причарувати Давида, однак не змогла протистояти його чоловічій рішучості. 

ghnhg

Рембрандт «Ветсавія з листом Давида», 1654 р., фрагмент

Наслідком цих стосунків стала вагітність жінки, і щоб прикрити її, цар Давид відкликав Урію до двору. Проте Урія, прибувши до Єрусалиму, навіть не ступив на поріг свого дому, а як відданий справі воїн, повернувся назад до свого війська. Тоді Давид, щоб остаточно і законно заволодіти Ветсавією, відправив своїм наказом Урію в найгарячішу точку битви, прирікаючи його на вірну загибель…

В цих двох полотнах Рембрандта, розділених майже десятиліттям, біблійний наратив зведений до мінімуму, головна увага художника сфокусована на глибині душевної боротьби його героїв

Картина Рембрандта «Ветсавія з листом Давида» позбавлена традиційної барокової сценографії – архітектурного краєвиду, розкішного антуражу купальні… Перед глядачем – розгублена жінка, в її обличчі видно глибокий смуток. А ще її тривожить невідомість того зв’язку і перспективи стосунків. У прочитанні Рембрандта немає жодного натяку на легковажність чи флірт, Ветсавія в цьому творі сприймається як грішниця і жертва, сповнена сумнівів і докорів сумління…

Подальший розвиток  біблійних подій художник змальовує у ескізному рисунку «Натан застерігає Давида» (1653 р.19х 25 см, туш, перо Метрополітан музей, Нью Йорк).

lul.jpg

Це епізод,  описаний у 2 книзі пророка Самуїла  (12:13): Бог не схвалює поведінку Давида і посилає пророка  попередити царя про наслідки. Відплатою за гріх стає смерть сина Давида і Ветсавії.

uiku

Рембрандт «Давид відсилає листа про смерть Урії»

(туш, перо, 1654 р. Метрополітен музей Нью Йорк)

Зрозуміло, що моральна дилема поведінки Давида із Ветсавією, займала увагу художника тривалий час ( між 1653-1665 рр.), він звертався до різних моментів цієї історії, наче шукаючи найголовніші вузлові точки внутрішнього і зовнішнього конфлікту. Можливо, спонукою до глибшого аналізу стала власна життєва ситуація художника – звинувачення його  коханої Хендрік’є у позашлюбних стосунках і народження в цьому неофіційному зв’язку їхньої доньки Корнелії, що припадає на 1654 р., час  активного осмислення сюжету про Ветсавію.

fseeses.jpg

Підсумком глибоких рефлексій Рембрандта над цією темою стало полотно “Давид і Урія1665 р. На картині представлено три постаті, три глибоких портретних образи: Урія, що рухається просто на глядача, наче виходить із поля картини, вперед до неминучої загибелі, на задньому плані праворуч – цар Давид, в глибині дальнього плану, ліворуч – голова пророка Натана, який тут присутній як Господній свідок. В ідеї картини Рембрандта є чітка провіденціальність, незворотність подій, закладених не лише діями героїв, а  вищими силами. Вглядаючись у обличчя Урії можна помітити, що Рембрандт наділив його такою відстороненістю, яка властива тільки перед лицем смерті. Нависаючи за спиною Урії, Давид ніби наносить тому віроломний удар у спину.

grg

“Давид і Урія”, фрагмент, обличчя Урії

fthft.jpg

“Давид і Урія, фрагмент, обличчя Натана.

Відтак образ царя Давида набуває у Рембрандта зовсім інших конотацій, ніж у більшості ренесансних і барокових творів мистецтва:  тонкий  і підступний політик, жорстокий воїн, не дуже вірний чоловік і не дуже добрий батько, залежний від власних пристрастей, невідомо, чи здатний покаятися… Вважається, що 50 Псалом був написаний Давидом як покаянна молитва за вбивство Урії, але з картини Рембрандта цей крок царя ще не є очевидним.

Характерно, що композиційні прийоми і живописні засоби в цих обох картинах є досить схожі, як  загалом у полотнах Рембрандта останньої декади життя. Мова йде про умовний, стиснутий простір дії, відмову від антуражу або зведення його до мінімуму. Художник дотримується історичної правдоподібності вбрання і аксесуарів героїв, але нерідко це служить приводом до написання великих площин неспокійного вібруючого червоного,  білого, золотистого кольорів, з багатьма нюансами. Ці барви у поєднанні з ефектами світла  надають картинам Рембрандта особливої експресивності,  своєрідної пульсації, що не перестає дивувати і вражати при живому сприйнятті його картин у виставкових залах. Навіть не знаючи нічого про сюжети  представлених полотен, можна відчути їх головні емоції, закладені автором – тривога, сумніви, страх, зневіра, каяття…

В жодному з полотен Рембрандт не береться судити поведінку героїв, чи викривати їх недоліки. Він не моралізує і не засуджує, він лише намагається показати, що кожна людина, навіть найдостойніша, є слабкою у своїй природі, але, водночас, сильною – у здатності визнати свої гріхи, переосмислити свої вчинки та з гідністю понести покарання.

Мар’яна Левицька, мистецтвознавець

Detail of Rembrandt, Bathsheba Reading David’s Letter, 1654, Louvre (courtesy of the Louvre, image in public domain)

http://www.electrummagazine.com/2015/11/bathsheba-rembrandts-confession/


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s