21 квітня 1926 року. Народилась Єлизавета II

День в історії

21 квітня 1926 року

Народилась Єлизавета II

mw203919.jpg


Британська королева, що святкує своє 94-річчя цього року належить до числа найбільш впливових політиків, які визначають світопорядок та залишається символом традицій та змін. Коли Єлизавета II стала королевою в 1952 р. світ знаходився на початку «Xолодної війни», а колоніальні імперії все ще існували. За час її правління, Британія позбулася колоній, вступила до ЄЕС, потім вийшла з ЄС, політика консенсусу змінилася неоконсерватизмом М. Тетчер та третім шляхом Т. Блера. Інколи здається, що час непідвладний над володаркою британської монархії та главою Співдружності.

Єлизавета Александра Мері народилась в Лондоні родині майбутнього короля Джорджа VI та герцогині Йоркської, що згодом стане Королевою-Матір’ю, 21 квітня 1926 р.

Princess_Elizabeth_on_TIME_Magazine,_April_29,_1929.jpg

Вже в трирічному віці Єлизавета потрапила на обкладинку журналу Time. У 1930 р. народилася її менша сестра Маргарет, що стане відомою своїми скандалами, гучними романами та пристрастю до алкоголю.

З юного віку в Єлизавети був досить стриманий характер. До речі, вона була третьою в черзі на престол після дядька Едуарда, що зречеться престолу в 1936 р. одружившись на американці У. Сімпсон та батька Джорджа. Після того як королем Великої Британії став Джордж VI, Єлизавета стала першим наступником, що мав посісти престол. Коли в 1939 р. її батьки поїхати в королівський тур Канадою та США, юна принцеса залишилася вдома. Для того, щоб вона не хвилювалася, батьки їй телефонували.

Під час Другої світової війни вона була медсестрою та допомагала пораненим у Лондоні. У 1940 р. вона звернулася по радіо Бі-Бі-Сі до дітей, що втратили житло внаслідок бомбардувань нацистів.

Принцеса Єлизавета. Квітень 1945.jpg

1945. Принцеса Єлизавета. Квітень

Також Єлизавета пройшла тренування в якості водія та механіка, ставши молодшим командиром (капітаном у жіночій військовій класифікації) Жіночого допоміжного територіального корпусу.  

Elizabeth_II_and_Philip.jpg

Після Другої світової війни Єлизавета виходить заміж за принца Греції та Данії Філіппа. Чоловік перейшов з православ’я до англіканської церкви та отримав титул герцога Единбурзького разом з прізвищем Маунбеттен.

mw203920.jpg

Їхній міцний шлюб став символом ніжності, чуттєвості та відданості. В 1948 р. народився первісток принц Чарльз, в 1950 р. принцеса Анна, 1960 р. принц Ендрю, а 1964 р. принц Едуард.

Після смерті свого батька Джорджа VI в лютому 1952 р. Єлизавета стає королевою Великої Британії та главою Співдружності. Її коронацію 2 червня 1953 р. вперше транслювали по телебаченнюцеремонію побачило 277 млн. осіб по всьому світу, а коштувало це помпезне дійство в Вестмінстерському абатстві 1,5 млн. фунтів. Молоде монарше подружжя після коронації відправилось в тур Співдружністю, і вперше британський монарх відвідав Австралію та Нову Зеландію.  

Королева Єлизавета II у Квінсленді, Австралія. 1970.jpg

1970. Єлизавета II у Квінсленді, Австралія

Ще з 18 років улюбленими домашніми тваринами для Єлизавети стали собаки. За своє життя вона мала 30 собак, і ця тенденція зберігається й до сьогодні. До речі щодо дати народження, то офіційно святкування відбувається в червні, а не 21 квітня.

Загалом, якщо не вдаватися в детальні перипетії біографії Єлизавети II, то варто сказати, що ця людина є рекордсменом у багатьох питаннях.

Diamond_Jubilee_of_Queen_Elizabeth_II_-_Canadian_Senate_Foyer_(14579919150).jpg

Вона стала монархом з найтривалішим життям 21 грудня 2007 р. обігнавши свою прапрабабусю королеву Вікторію, а 9 вересня 2015 р. монархом, що найдовше править Британією та жінкою-правителем. Єлизавета також найстарший монарх у світі після смерті монарха Саудівської Аравії Абдули.

Єлизавета II зі своїми родичами та керівниками країн Великої Сімки під час святкування Срібного Ювілею правління. 1977.jpg

1977. Єлизавета II зі своїми родичами та керівниками країн Великої Сімки

під час святкування Срібного Ювілею правління

Впродовж її тривалого правління, що досі триває, було гучно відсвятковано Срібний (1977 р.), Золотий (2002 р.), Діамантовий (2012 р.) ювілей та вперше британський монарх відзначив Сапфірову річницю свого правління 6 лютого 2017 р. 23 квітня 2019 р. Єлизавета II стала найстарішим живим монархом після смерті герцога Люксембургу Жана. Будучи королевою, Єлизавета відкривала чисельні офіційні заходи, включаючи Олімпійські ігри в Монреалі 1976 р. та в Лондоні 2012 р. 18 грудня 2012 р. Єлизавета II стала першим монархом після Джорджа III 1781 р., що брав участь в засідання Кабінету (уряду) в мирний час.

З 2013 р., зважаючи на погіршення стану здоров’я, Єлизавета II не бере участі в зустрічах глав урядів Співдружності – ці функції вже взяв на себе принц Чарльз, герцог Уельський. Їй заборонені катання верхи та їзда на автомобілі, хоча ці два заняття супроводжували британську королеву все її тривале життя. Останні роки було прийнято рішення, що принц Чарльз стане перебирати частину функцій Єлизавети II. 20 квітня 2018 р. було вирішено, що Чарльз стане главою Співдружності після британської королеви.

Загалом, якщо під час святкування Срібного ювілею 1977 р. ще спостерігався ентузіазм щодо британської королеви Єлизавети II та інституту монархії загалом, то в 1980-х рр. у зв’зку з скандалами, пов’язаними з принцом Чарльзом, репутація монарших осіб знизилася в очах суспільства. Під тиском громадськості було відкрито Букінгемський палац для відвідувачів у 1993 р., а британський монарх з середини 1990-х почав вперше в історії платити податок на прибуток. Зменшення впливу монархії стало відчутним у зв’язку з трагічною загибеллю принцеси Діани в Парижі в 1997 р., адже леді Ді була символом ніжності, людяності та жіночності для мільйонів людей по всьому світу.

На початку XXI ст. інститут конституційної монархії виглядає обмеженим у владних повноваженнях та нерелевантним з точки зору розвитку сучасного світу. Це стосується й правлячої в Британії династії Віндзорів та особисто Єлизавети II. Нині більше уваги приділяється суто церемоніальним функціям (відкриття та розпуск парламенту, надання спадкових титулів, вручення нагород), а сама королівська родина сприяє формуванню культури споживання, адже використання зображень монарших осіб від футболок до кінофільмів приносить немалі прибутки.

Neon_Queen,_John_Lewis_Oxford_Street,_August_2019_03.jpg

Віндзори є в першу чергу брендом, а потім вже особами з відповідними обов’язками та титулами.

Список використаної літератури:

Andersen C. Game of Crowns: Elizabeth, Camilla, Kate and the Throne. New York: Gallery Books, 2016.

Otnes C.C., Maclaran P. Royal Fever: The British Monarchy in Consumer Culture. University of California Press, 2015.

Queen Elizabeth II and The Royal Family: A Glorious Illustrated History. DK; Penguin Random House, 2015.  

Smith S. Elizabeth the Queen: The Life of a Modern Monarch. Random House, 2012.

The Windsor Dynasty 1910 to Present: “Long to Reign Over Us?” [Ed. by M. Glencross, J. Rowbotham, M.D. Kandiah]. L: Palgrave Macmillan, 2016.

Єгор Брайлян


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s