17 березня. День Святого Патріка

День в історії

17 березня

День Святого Патріка

800px-Saint_Patrick_(window).jpg

Sanctus Patricus (Naomh Pádraig)


Джерело: Средневековые исторические источники Востока и Запада. Мурьху Мокку Махтени: Христианизация Древней Ирлнадии и рождение национальной святости [Електронний режим доступу]: ttp://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Irland/St-Patrick_Vita/pred.phtml?id=6988&fbclid=IwAR2MwHcRj1MswJkbLr0bnuNAEdeW_Y-4H1h6so1ee5iauwb5nfvHFGTrCmk

Переклав: Назар Костенко


Фігура святого Патріка (лат. Patricius, др.-ірл. Cothr (a) ige, Padraig) за довгий час досліджень і наукових суперечок, на жаль, не стала яснішою і зрозумілішою навіть для фахівців. Основна проблема, пов’язана з патрікіанськими дослідженнями, – це нечисленність надійних джерел про життя цього ірландського святого. Проблема в цьому випадку полягає в тому, що ні точних дат його життя, ні його достовірного з історичної точки зору життєпису, не існує. Однак початок християнської церкви в Ірландії традиційно пов’язують зі святим Патріком, який став найбільш шанованим святим острова, визнаним «апостолом Ірландії». Пізня житійна література, на самому початку якої стоїть праця Мурьху мокко Махтені, створила особливу патрікіанську традицію. Цей корпус текстів, по суті, виявляється міфом, який яскраво розцвів вже в літературних пам’ятках написаних середньоірландською мовою, наприклад, як “Розмова найстаріших”  («Accalam na senorach», XIII в.). Патрік міцно входить в місцеву національну традицію, стає героєм епосу, поезії і прозових переказів. Однак за всіма цими мальовничими картинами з життя «апостола» Ірландії дослідник чітко бачить лише два тексти, що проливають світло на життя історичного святого Патріка і написані ним самим в першій половині V ст. Це «Сповідь» (Confessio) і лист північнобританському королю Коротіку. Крім Патріка, який діяв на півночі країни, і Палладія, місія якого, швидше за все, поширювалася на схід – на Лейнстер, варто згадати ще й про південний центр християнської проповіді в Мунстері,який здавна мав торговельні зв’язки з континентом. В зв’язку з тим, що апостолом Ірландії вважався романо-британець Патрік, а не Паладій, в середньовічній ірландської традиції і в науковій літературі XX в. народилася концепція «двох Патріків» (старого і молодого, або навіть трьох), особливо приваблива через дві дати смерті святого, що збереглися в ірландських анналах (457 і 492 рр.).

Патрік був єпископом Ірландії, поставленим швидше за все британськими єпископами, а не самим Папою, на відміну від Палладія. У той же час це питання залишається складним. Дивно і невпевнено Патрік починає свій лист до короля Коротіка: «Я, Патрік, грішник і неук, тут в Ірландії заявляю, що я єпископ (episcopum me esse fateor)». Мабуть, деякі ставили єпископство Патріка під сумнів.

З самої «Сповіді» св. Патрика і всієї ранньосередньовічної патрікіанської традиції можна зробити висновок про унікальне становищі цього святого в історії ірландської церкви. На відміну від пізньої Римської імперії, де державна влада, починаючи з імператора Феодосія Великого, сприяла поширенню християнства і підтримувала місії на території всієї імперії, в Ірландії св. Патрік і інші місіонери зіткнулися з початковим неприйняттям королівської влади і, тим більше, друїдів. Патріку доводилося платити і королям, і законникам-бре(г)онам за захист під час його подорожей по країні. З ним подорожували сини королів чи то в якості охорони, чи як послідовники (можливо, і те й інше одночасно). Юним принцам він також платив винагороду. Ці молоді воїни відрізнялися високою соціальною мобільністю і цілком могли стати одними з перших християн-неофітів, послідовників святого. Інша категорія послідовників і аудиторії св. Патріка – це жінки. Ті ж жінки приносили Патріку на вівтар (sic!) скромні дари і дорогоцінні прикраси, за що язичники-ірландці часто звинувачували святого в корисливості. Таким чином, первісна паства Патріка (а швидше за все і інших місіонерів) складалася в основному з таких категорій суспільства: молоді, жінок і рабів.

Крім усього іншого, св. Патрік був родоначальником ірландської літератури; з його «Сповіддю» Ірландія входить в світ латинської мови і писемності. Саме «Сповідь» Патріка – перший літературний твір, написаний в Ірландії. А з писемністю і Писанням починається і історія країни.


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s