Василь Босак. «І вдарив грім…»: Радянська окупація держав Балтійського регіону

Василь Босак

«І вдарив грім…»:

Радянська окупація держав Балтійського регіону

1395663758_bdda.jpg

 


За підписаним 23 серпня 1939 р. пактом «Про ненапад…» Молотова-Ріббентропа (видається доцільним пропонувати і в нас називати його пактом Сталіна-Гітлера – примітка ред.), дві великі тоталітарні держави – СРСР і Третій райх заклали підвалини масштабного військового протистояння світового масштабу.

Підписання пакту Молотова-Ріббентропа, 23 серпня 1939 р..jpg

Підписання пакту Молотова-Ріббентропа, 23 серпня 1939 р.

Обома сторонами активно приховувався таємний додаток угоди, за яким територію Європи було поділено на дві сфери їх територіальних посягань. Причини саме такого поділу вже висвітлені в кількох грунтовних дослідженнях, тож окремо зупинятись на них не будемо. Лише нагадаємо, що за пунктом 1 додатку до радянської сфери впливу входили країни Прибалтики (крім частини Литви) – Фінляндія, Естонія, Латвія.

Геополітичні зазіхання СРСР на суверенність прибалтійських Естонії і Латвії проявлялись ще раніше, наприклад фігуруючи в таємних перемовинах з Британією і Францією в квітні 1939 р. Сталіна одночасно непокоїв і приваблював стрімкий розвиток республік, – особливо в плані транспортної інфраструктури, морської торгівлі, машинобудування.

«Точкою кипіння» стало підписання в червні 1939 р. договору про ненапад між Райхом та Естонією і Латвією. Оскільки, крім миру він неформально передбачав і різностороннє економічне зближення.

1 вересня 1939 р. з нападу Райху на Польську республіку розпочалась кровопролитна Друга світова війна. Прибалтійські республіки перебували в стані шокового заціпеніння, оскільки були безпосередніми сусідами Польщі. 15 вересня в Естонії відбувся інцидент з польским підводним кораблем «Орел» («Ожел»), екіпаж якого з подачі німецьких агентів спробували інтернувати. Естонських вартових на субмарині було взято в полон, а судно вирушило в напрямку Британських островів. Такі інциденти в будь який період є болісними для престижу держави, оскільки вказують на її неспроможність контролювати власну територіальну безпеку. Особливу паніку викликав «визвольний похід» СРСР в Західну Україну і Західну Білорусь, що почався 17 вересня і нівелював договір про ненапад з Польщею 1932 р.

Політичні кола Литви, Естонії і Латвії зрозуміли, що перетворились на суб‘єкт територіальних суперечок двох наддержав і знаходились на роздоріжжі. В «правому» і «центристському» середовищі чітко сформувалось пронімецьке угруповування, пріоритетною ідеєю якого був антибільшовизм. «Ліві» прокомуністичні сили ж вітали тісний союз, або й повне приєднання до СРСР.

Радянський союз часу не гаяв, основним його козирем стало військове угруповування, сформоване на базі 3, 7, 8 загальновійськових армій і Ленінградського військового округу. В таких умовах першим пішов на перемовини естонський уряд і на основі підписаного договору погодився на розміщення обмеженого радянського військового контингенту чисельністю 25 тис. солдат і офіцерів. Радянська сторона вважала пріоритетним для спорудження баз узбережжя Балтійського моря і введення кількох бойових кораблів в стратегічні порти.

Підписання аналогічного договору чекало 2 жовтня і на Латвію. Військовий контингент зайняв кілька найважливіших морських портів на десятирічний термін.

Кораблі Балтійського флоту входять в Латвійські порти.jpg

Кораблі Балтійського флоту входять в Латвійські порти

Договір з Литвою мав деякі нюанси, оскільки республіка отримувала Віленську область і через це партнерство мало тривати вже не 10, а 15 років. Такий сценарій інтервенції не справдився лише з Фінляндією, де вже за місяць точитиметься Зимова війна, про яку написав мій колега Володимир Лагодич (чит. День в історії. 30 листопада. Вторгнення СРСР у Фінляндію: https://is.gd/u7Oiht).

Піхотні частини Червоної армії та кораблі Балтійського флоту зустрічали ледь не з почесною вартою і оркестром. Президент Латвії К. Ульманіс виступив з урочистою промовою і запевненнями про збереження сувернітету та добре партнерство з Союзом. Союзики Прибалтики з міжвоєнного періоду, – Британія і Франція перебували в стані Дивної війни з Райхом. Через відсутність власної стратегічної ініціативи, вони змирилися з втратою впливу в регіоні і назвали ці події створенням «Антинацистського Східного фронту».

Влітку 1940 р. в донесеннях радянських агентів і уповноважених, яких було багато на створених базах і в державних установах республік, почали фігурувати донесення стосовно пронімецьких суспільних настроїв, підготовки до виступів. Правдивість таких закидів для сучасних істориків видається дуже сумнівною, проте 15-17 липня урядам Литви, Латвії, Естонії було висунуто радянський ультиматум, який закидав порушення союзних договорів. За добре відточеним сценарієм, вимагалось створення нових урядів, які мали би дотримуватись умов договорів (де-факто, мали бути прокомуністичними), а для забезпечення умов виконання угод повинен був вводитись додатковий контингент червоноармійців і червонофлотівців. Всі крапки над «і» розставляють армійські директиви, що ще на початку липня провели мобілізацію частин в Ленінградській області та БРСР.

Литовський президент Антанас Смятона.jpg

Антанас Смятона

Фактичній військовій інтервенції закликав чинити опір лише литовський президент-націоналіст А. Смятона, що очолював державу близько 15 років (1919-1920, 1926-1940). Його активно підтримувала інтелігенція, стрілецький союз, а також більша частина населення, задоволена усуненням попереднього «лівого» уряду. Доля президента Смятони змусила його з прибічниками втекти спочатку до Райху, потім до Швейцарії та США і померти в еміграції. Вже згаданий нами латвійський президент К. Ульманіс, а також естонський К. Пятс відкинули шлях спротиву. За що поплатились власним життям – Ульманіса «радянські друзі» відправили на депортацію в Туркменістан, де його старече підірване здоров‘я не витримало голодний тиловий 1942 рік. З Пятсом навіть не пробували співпрацювати, одразу виславши в далеку Уфу; а потім зробили душевнохворим, засудили до 25 років і до смерті в 1956 р. запроторили в Казанську психлікарню.

1395663758_bdda.jpg

Латвійський антибільшовицький плакат, датування: осінь 1941 р. або ж 1944 р. (https://propagandahistory.ru/1674/Natsistskaya-propaganda-na-territorii-okkupirovannoy-Latvii/). Худ. Валтерс Узтіцис («Вільна Латвія – це життя! Більшовизм – смерть!»)

36fdbced094a961797e4622b0c900827.jpg

Прорадянський уряд Латвії очолив біолог Август Кірхенштайн, згодом він займав інші важливі державні посади – президента, голови Президіуму Верховної ради Латвійської СРСР. Аналогічні посади в Естонії зайняв Йоханнес Барбус, а в Литві – журналіст-соцдем Юстас Палецькіс.

Прорадянська демонстрація на вулицях Талліна, липень 1940 р..jpg

Прорадянська демонстрація на вулицях Талліна, липень 1940 р.

За відточеним радянським сценарієм з в‘язниць випустили всіх «лівих» радикалів та комуністів в якості «в‘язнів совісті», дозволили діяльність партій комуністичного спрямування, тощо. Під контролем введених військ, відбулись ідентичні парламентські вибори де перемогли робітничі Ради. Прорадянська преса і офіційна статистика фальсифікувала явку 90-99%, з яких біля 95% віддали свій голос комуністам. Аналізуючи цю статистику, слід сказати, що ледь не кожен кожен історик неодноразово стикався з такими даними виборів / референдумів в усіх куточках планети, де кинули оком кремлівські вожді. В швидкому темпі до кінця липня 1940 р. було оформлено три Радянські Соціалістичні Республіки – Литовську, Латвійську і Естонську, а вже 6 серпня їх було прийнято до складу СРСР.

Радянські танки Т-26 на вулицях Риги, 15 липня 1940 р..jpg

Радянські танки Т-26 на вулицях Риги, 15 липня 1940 р.

Останнім знищеним символом прибалтійської державності було об‘єднання їх військ в складі окремого обмеженого округу. Радянський режим одразу проявив свої «кращі сторони»:

  • знищення потужного в регіоні дрібного підприємництва і торгового мореплавства;
  • русифікація органів самоврядування;
  • чистка «неблагонадійних» чиновників.

Як правило, таким чином нищилась освітня та промислова інтелігенція краю. А вже зимою 1940-1941 рр. за Урал і в степи Казахстану депортовано, за найменшими оцінками, з Естонії – бл. 10-12 тис. осіб, Литви – бл. 20 тис., Латвії бл. 15 тис. Про реальні цифри історики лише роблять припущення. Так гинула міцна національна елітадуховенство, професори, політики національних урядів.

А наближалась вже нова війна, в якій радянська влада побачить справжнє ставлення до себе націй Балтійського регіону. Ми ж пам‘ятаймо, що скрізь де ступала нога комунізму (культивованого з «великоросійським» шовінізмом), за красивими лозунгами про рівність та добробут ховались масові репресії і вбивства.


Список літератури:

1. Андрій Галушка, Єгор Брайлян – Змова диктаторів. Поділ Європи між Гітлером і Сталіним. 1939-1941 рр.

2. Мельтюхов М. Развертывание  войск 8-й армии на границах с Эстонийей и Латвией в сентябре – октябре 1939 г. [Електронний режим доступу]: https://cyberleninka.ru/article/n/razvertyvanie-voysk-8-y-armii-na-granitsah-s-estoniey-i-latviey-v-sentyabre-oktyabre-1939-g

3. Ланцов С. Внешнеполитическая стратегия СССР накануне и в начальный период Второй мировой войныЕ Геополитические и идеологические факторы [Електронний режим доступу]: https://cyberleninka.ru/article/n/vneshnepoliticheskaya-strategiya-sssr-nakanune-i-v-nachalnyy-period-vtoroy-mirovoy-voyny-geopoliticheskie-i-ideologicheskie-faktory


Дякуємо авторам дослідження та сторінці за коментар!

Змова Диктаторів: Поділ Європи між Гітлером І Сталіном 1939-1941

С. 206:

«За єдину політичну силу на виборах «Блок трудового народу» в Естонії проголосували 92,8 % від загальної кількості населення, що взяло участь у виборах, а голосували 84,1 % від загальної кількості виборців. У Литві участь у виборах 14— 15 липня 1940 року взяли 95,51 % від загальної кількості виборців, і 99,19 % зробили свій вибір на користь Литовського союзу трудового народу. Певна частка людей свідомо пішла за популістськими гаслами комуністів про землю — малоземельним селянам, роботу — безробітним, заводи — робітникам, кредити — фермерам і т. д. Були й перекреслені бюлетені з антирадянськими гаслами, але в цілому ті вибори були відверто сфабриковані».


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s