Битва при Ніневії (12 грудня 627 р.)

Володимир Лагодич

Битва при Ніневії (12 грудня 627 р.)

81746042_565217640724750_4592737215422922752_o.jpg


12 грудня 627 р. біля руїн ассирійської столиці Ніневії відбулась вирішальна битва між військами Східної Римської імперії і Сасанідської Персії.

Баталія стала кульмінацією війни 602-628 рр. – найзапеклішого протистояння ромеїв і персів за всю історію взаємин двох тодішніх наддержав. Війна, що почалась із серії важких поразок візантійських військ, призвела до втрати Леванту, Єгипту і більшої частини Анатолії, де перські загони вже своїми очима могли споглядати неприступні стіни Константинополя. Водночас, із заходу на Імперію нападав могутній ворог в особі аварского кагана, що взяв в облогу і сам Другий Рим у 626 р.

Однак, до моменту битви при Ніневії ситуація істотно змінилась. Авари були відкинуті від Константинополя, а перси почали терпіти одну поразку за іншою від військ імператора Іраклія, який особисто очолив похід на схід.

У вересні 627 р. Іраклій вторгнувся в саме серце Перської імперії – Месопотамію. Його переслідувало військо Cасанідів (12 тис. осіб), однак завбачливий імператор нищив всі можливі запаси продовольства, залишаючи персів голодувати.

Зрештою, 1-го грудня ромеї перетнули річку Великий Заб і стали табором біля руїн Ніневії. Новина про те, що до персів підійде підкріплення в ще 3 тис. осіб, змусила Іраклія діяти. Імператор знайшов рівнину на захід від річки, де візантійські списоносці могли проявити себе найкраще.

Перський командир Рахзад вирішив атакувати візантійців, розділивши своє військо на три групи. Іраклій, прикидаючись, що відступить перед натиском ворога, завів його у рівнину, де ромеї різко розвернулися і контратакували воїнів Рахзада. Після 8 години запеклої м’ясорубки перси вважали за краще повернутися в табір, залишивши близько 6 тис. мерців на полі бою. Серед них був і сам Рахзад. Річ в тому, що ще на початку бою персам прийшла в голову вельми сумнівна ідея викликати на бій Іраклія особисто. Імператор, хоч і будучи двічі поранений, виявився досить вправний, щоб відсікти перському воєначальнику голову, а заодно зарубати двох наступних спраглих помірятися силами з ромейським володарем.

Битва при Ніневії переповнила чашу терпіння перських вельмож, які 25 лютого 628 р. позбавили життя свого шаха Хосрова II. Його син і спадкоємець, Кавад II, поспішив укласти мир з Східною імперією і повернути всі втрачені ромеями землі і християнські реліквії – зокрема частину Животворящого Хреста.

Однак, перемога візантійців виявилася пірровою. Вже зовсім скоро в аравійських пісках постав новий ворог, який знищив ослаблених Сасанідів і неабияк ослабив Візантію.

Але про те, що світ грунтовно зміниться, втомлені від війни ромеї і перси навряд підозрювали.


Список літератури:

1. Успенский Ф. И. История Византийской империи / Глава III. Взятие Иерусалима персами. Вторжение в Персию в 623 г. и ряд поражений, нанесенных персидскому царю. Осада Константинополя аварами и персами. Всемирно-историческое значение персидской войны [Електронний режим доступу]: http://www.sedmitza.ru/lib/text/442811/?fbclid=IwAR0yJXKx57ek7xrHJy0J0V_jpTUfPAno-pQkXqo62QllkeJ25sLWHJtW4M8


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s