10 листопада 1483 р. Народження Мартіна Лютера (1483-1546)

День в історії

10 листопада 1483 р.

Народження Мартіна Лютера (1483-1546)

001-27.jpeg


10 листопада 1483 р. народився Мартін Лютер – християнський богослов, ініціатор Реформації, перекладач Біблії на німецьку мову.

Закінчивши у 1505 р. Ерфуртський університет зі ступенем магістра, Лютер вступив до августинського монастиря в Ерфурті.

1500 s. Luther at Erfurt by J. N, Paton, 1861.jpg

У 1508 р. він почав читати лекції в Віттенберзькому університеті1512 р.доктор богослов’я).

001-4-1024x576.jpg

На час підйому критики католицької Церкви, Лютер виступив з «95 тезами» 31 жовтня 1517 р. у місті Віттенберг. Ці тези містили основні положення його нового релігійного вчення (розвинені їм потім в інших творах), що заперечувало основні догми і весь лад католицької Церкви.

Відкинувши католицьку догму про те, що церква і духовенство є необхідними посередниками між людиною і богом, Лютер оголосив віру християнина єдиним шляхом порятунку душі, яке дарується йому безпосередньо богом (теза про виправдання однією вірою).

Лютер стверджував, що мирське життя і весь мирський порядок, що забезпечує людині можливість віддаватися вірі, займають крім цього й важливе місце в християнській релігії.

Лютер_в_Вормсе.jpg

Він відкинув авторитет папських декретів, вимагаючи відновлення авторитету Священного писання.

Роль духовенства богослов обмежував повчанням християн в дусі покори, усвідомлення людиною його повної залежності від милості божої в справі порятунку його душі. «Тези» Лютера були сприйняті опозиційними верствами населення як сигнал до виступу проти католицької Церкви, при чому Реформаційний рух вийшов за ті межі, які ставив йому Мартін.

Спираючись на громадський рух в Імперії, Лютер відмовився з’явитися на церковний суд в Рим, а на Лейпцігському диспуті з католицькими богословами в 1519 р. відкрито заявив, що багато в чому вважає правильними положення, висунуті чеським реформатором Яном Гусом.

У 1520 р. Лютер публічно спалив у дворі Віттенбергського університету папську буллу про відлучення його від церкви. У тому ж році в зверненні «До християнського дворянства германської нації» він оголосив, що боротьба з папським засиллям є справою всієї германської нації.

fsfa.png

Але в 1520-1521 рр., на політичну арену виступив Томас Мюнцер, який показав нове, народне розуміння Реформації. Лютер в цей час відходить від радикальної позиції, уточнивши, що християнську свободу слід розуміти лише в сенсі духовної свободи, з якої тілесна несвобода цілком сумісна. Від переслідування по Вормському едикті 1521 р. Лютер шукав захисту у князів, сховавшись в замку Вартбург курфюрста Фрідріха Саксонського.

law3.jpg

З цього часу починаються різкі виступи Лютера проти радикально-бюргерських напрямів Реформації (Андреас Карлштадт) і особливо проти масових народних виступів. Лютер вказував, що світська влада зобов’язана охороняти існуючий громадський порядок силою меча. На час Селянської війни 1524-1526 рр. він вимагав кривавої розправи з повсталими селянами і відновлення кріпацтва:

«Хто загине у війні із селянами, той Мученик Христа!»;

«Хай хто хоче, розганяє, дусить та коле селян, приховано й у всіх на очах, як вбивають божевільних собак!»;

«Гріх тій владі, що не робить так, бо вона добровільно віддється дияволу, а ще крім того вимушує багатьох смиренних людей приймати участь в їх проклятій справі. Тому, властителі, рятуйтесь тут і там – хай коле, б’є й душить їх всякий хто може й хоче; а як помреш в такому ділі – похвала тобі, бо ти не зустрів би більш блаженної смерті»;

«Хто відчуває жаль до тих людей, яких сам Бог хоче згубити, сам стає бунтівником. Коли вони загинуть, селяни навчаться дякувати Богу, а князі взнають, що народом легко управляти через насилля». 

01-8-1024x576.jpeg

Велике значення також мав виконаний Лютером переклад на німецьку мову Біблії (1522-1542), в якому йому вдалося затвердити норми загальнонімецької національної мови.

Luter059_782x600-1.jpg

Володимир Лагодич


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s