Володимир Лагодич. Угода про лицарську війну між гуситським гетьманом Дівішем з Пжожова і Католицьким містом Брно (1428)

Володимир Лагодич

Угода про лицарську війну

між гуситським гетьманом Дівішем з Пжожова

і Католицьким містом Брно (1428)

67699554_461554684424380_924091917728219136_n.jpg


Нижче наведена угода про лицарську війну між гуситським гетьманом Дівішем з Пжожова і Католицьким містом Брно:

«Я, Дівіш з Пжожова, гетьман міста Моравський Крумлов, публічно оголошую цей лист кожному, хто прочитає його або почує, як його прочитають, що я пропоную наступні 8 статей мудрому і обачному бургомістру і міській раді Брно:

1) Ми будемо вести лицарську війну один проти одного, дотримуючись наступних правил лицарської поведінки.

2) Якщо Господь попустить мені бути захопленим в полон, то я заплачу викупу в 100 коп грошей протягом одного місяця. Якщо я або мої люди захоплять бургомістра або члена міської ради або гетьмана їх солдатів, то так само вони будуть відпущениі за 100 коп добрих грошей протягом місяця. Якщо я візьму звичайного бюргера міста Брно, він буде відпущений за 50 коп грошей.

3) Якщо будь-яка зі сторін захопить пішого кнехта, він буде відпущений за 3 копи грошей. Якщо будь-яка зі сторін захопить вершника, він буде відпущений виходячи з числа коней… (ціни варіюються від 10 до 20 коп)
(Пункти № 4-5 стосуються дозволу селянам з обох сторін вільно працювати, №6 – переміщення гінців)

7) Якщо будь-який служитель або солдат дезертирує з кожної зі сторін, аби приєднатися до протилежної – він буде відісланий назад закованим в ланцюзі.

8) Якщо будь-яка із сторін захоплює полоненого, що належить іншій стороні, остання сторона докладе зусиль, щоб викупити його, заплативши встановлений викуп.

Ця угода буде в силі до наступного Різдва. Якщо будь-яка зі сторін забажає перервати її раніше цього терміну, вона попередить іншу сторону за тиждень. Я, Дівіш, обіцяю бургомістру й раді міста Брно з честю дотримуватися вищезазначених статей, і для більшого засвідчення докладаю свою особисту печатку до цього документу.

Дано в Крумлові 11 жовтня, Року Божого 1428.»

В результаті Брно двічі брали в облогу. Місто гусити не захопили, але наловити городян і купців напевно могли на кілька мішків празьких грошів. Щоб зрозуміти вигоду такої справи уточнимо: Король Сигізмунд, наймаючи учасників на перший Хрестовий Похід проти гуситів, давав по 30 грошів (половину копи) за 1 тиждень служби вершника. На ці гроші можна було купити їжі на приблизно 2 місяці, або півкорови, або 500 літрів пива. Виходить, Дівіш з Пжожова не зі стелі цифри брав, а був одним із багатьох тогочасних ефективних менеджерів.


Посилання:
00011018369.jpg

1. Elbel Petr. Pravé, věrné a křesťanské příměřie… Dohody o příměří mezi husity a stranou markraběte Albrechta na jižní Moravě: https://munishop.muni.cz/en/catalog/books/prave-verne-a-krestanske-primerie-00011018369?fbclid=IwAR1CSaRCz4LNUjxEKmsyn6CaMR-1BttDIfBR5EMkalhmMBHxz_Qp5WOU6cI


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s